Ekologiczne rozwiązania – ławka solarna

Rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii zyskują coraz większe znaczenie. Pozwalają na stopniowe uniezależnianie się od węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego, czyli surowców energetycznych, których zasoby są ograniczone. Technologię baterii słonecznej można zastosować praktycznie na każdym kroku, wystarczy powierzchnia do zainstalowania paneli słonecznych.

Jedynym wymogiem montowania paneli i ich wydajnego działania jest to, aby miejsce ich instalacji nie było w pełni zacienione. Panele fotowoltaiczne coraz częściej pojawiają się na dachach domów czy budynkach firm. Są również wykorzystywane w latarniach ulicznych oraz oznakowaniu aktywnym przejść dla pieszych, co znacznie poprawia poziom ich bezpieczeństwa. Co ciekawe – coraz częściej są również używane w małej architekturze miejskiej, a właściwym przykładem jest ławka solarna.
Ławka z panelami fotowoltaicznymi
Ławki znamy z jedną funkcją. Są po prostu miejscem, gdzie można usiąść i poczekać na autobus albo odpocząć w otoczeniu zieleni miejskiego parku. Natomiast dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych sposobów ich zastosowania znacznie się zwiększają. Trzeba jednak zacząć od wyjaśnienia mechanizmu działania paneli fotowoltaicznych. Panele na prawdę bardzo często mylnie nazywane kolektorami słonecznymi konwertują energię słoneczną w energię elektryczną. Kolektory przekształcają promieniowanie słoneczne w energię cieplną, zatem różnica w ich działaniu jest zasadnicza. Wytworzona przez panele energia jest magazynowana w akumulatorach, co daje możliwość na jej wykorzystanie w dowolnym urządzeniu zasilanym energią elektryczną. Więc urządzenia zasilane w ten sposób nie wymagają podłączenia sieciowego. Oznacza to, że ławki fotowoltaiczne są źródłem energii, która powstała ekologicznie z odnawialnego źródła energii, jakim jest promieniowanie słoneczne. Dzięki temu ławki solarne umożliwiają użytkownikom ładowanie sprzętu mobilnego, na przykład telefonów czy laptopów. Energia wytworzona przez panele fotowoltaiczne może być też wykorzystania do oświetlenia ławki. Istnieje jeszcze możliwość, by ławka EKO była wyposażona w router Wi-Fi czy stojak na rowery. Jest to bez wątpienia rozwiązanie bardzo praktyczne, które w przestrzeni miejskiej zdaje egzamin.
Źródło informacji: ławki solarne.