Co to jest hybrydowa lampa uliczna?

Ekologiczne rozwiązania stają się coraz bardziej popularne. Rozszerza się zakres ich zastosowania i co równie istotne – nieustannie trwają pracę nad zmianą na lepsze ich efektywności. Dobrym przykładem jest oświetlenie hybrydowe, które używa jedynie odnawialne źródła energii, a mianowicie energię słoneczną a także energię kinetyczną przemieszczającego się powietrza, czyli energię wiatru.

Taki typ oświetlenia jest wykorzystywany między innymi w lampach ulicznych, które są ustawione przy drogach, na osiedlach czy przy przejściach dla pieszych.
Hybrydowa lampa – jak funkcjonuje?
Panele fotowoltaiczne na prawdę często są mylone z kolektorami słonecznymi. Powinno się sobie jednak zdawać sprawę, jaka jest między nimi różnica. Kolektory słoneczne przekształcają energię słoneczną na cieplną. Jednak panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną na energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych solarne latarnie uliczne, działają bez zasilania sieciowego. Powstająca z promieniowania słonecznego energia jest gromadzona w zainstalowanych akumulatorach, a jej użycie jest możliwe w dowolnym momencie.
Rozwiązaniem, które daje możliwość całkowicie uniezależnić się od dostępności energii słonecznej, jest hybrydowa lampa uliczna. Lampa ta jest wyposażona zarówno w panele fotowoltaiczne zamieniające energię słoneczną w energię elektryczną, jak i w turbinę wiatrową. Generator wiatrowy wykorzystuje energię kinetyczną wiatru. Przeznaczenie dwóch odnawialnych źródeł energii jest nie tylko i wyłącznie rozstrzygnięciem szalenie opłacalnym dla środowiska, ale również podnoszącym znacznie funkcjonalność lampy. Dzięki takiej technologii w sytuacji długich okresów bez wystarczającej ilości światła słonecznego lampa wciąż pełni swoją funkcję. Energia pochodząca z paneli fotowoltaicznych oraz turbiny wiatrowej jest gromadzona w specjalnych akumulatorach żelowych. Ciekawym udogodnieniem, które pozwala na implementację pracy lampy do potrzeb określonego miejsca, jest inteligentny kontroler. Zastosowane czujniki umożliwiają implementację natężenia oświetlenia do określonych warunków. Opcjonalnie lampa może być sterowana bezprzewodowo za pomocą pilota na podczerwień. Jest to zdecydowanie rozwiązanie, które w znaczącym stopniu zwiększa komfort użytkowania.
Zobacz także: solarna latarnia uliczna.