Dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną – co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy?

Zapewne właściwie każdy już słyszał o panelach fotowoltaicznych. Warto jednakże wyjaśnić bardzo istotne zagadnienia związane z tą tematyką. Przede wszystkim fotowoltaika to innowacyjne oraz funkcjonalne rozwiązanie, która umożliwia na wytwarzanie energii elektrycznej z energii promieniowania słonecznego.

Należy zaznaczyć, że jest to technologia przyjazna środowisku, ponieważ praca paneli fotowoltaicznych nie powoduje emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Prócz tego, panele fotowoltaiczne znajdują wykorzystanie zarówno na domach jednorodzinnych, jak też na rozległych farmach fotowoltaicznych, które są stawiane przez gospodarstwa rolne czy duże firmy. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że coraz popularniejsze usługą jest dzierżawa gruntu pod farmę paneli fotowoltaicznych.
Grunty przeznaczone na farmy fotowoltaiczne – co warto wiedzieć?
Przede wszystkim warto podkreślić, że dzierżawa ziemi pod fotowoltaikę to rozwiązanie, które gwarantuje stabilizację finansową. Firmy, które oferują takie usługi, proponują swoim klientom wręcz do kilkunastu tyś. pln za hektar wydzierżawionej ziemi pod farmę fotowoltaiczną. Warto zdawać sobie sprawę także, że instalacje fotowoltaiczne są rozwiązaniem ekologicznym, jak też bezpiecznym. Ich montaż trwa krótko, obsługa nie wymaga zbyt wiele pracy. Co więcej, w przeciwieństwie do turbin wiatrowych panele fotowoltaiczne nie generują hałasu. Nie jest więc zaskoczeniem, że dzierżawa gruntu pod instalację fotowoltaiczną to rozwiązanie, z którego coraz chętniej korzystają właściciele działek rolnych lub innych gruntów. Sporo firm korzysta z tego rozwiązania, ponieważ wydzierżawienie ziemi pod farmę fotowoltaiczną jest rozwiązaniem proekologicznym, w związku z tym buduje pozytywny wizerunek firmy w oczach klientów oraz kontrahentów. W związku z tym dzierżawa gruntu pod farmę pv staje się formą marketingu, która reklamuje firmę jako proekologiczną i nastawioną na technologie przyszłościowe oraz przyjazne środowisku. Warto zdawać sobie sprawę też, że umowy na dzierżawę ziemi są podpisywane wręcz ma kilkadziesiąt lat, co zapewnia stały zysk. Ponadto, stawka jest rewaloryzowana co roku o wskaźnik inflacji. Jeżeli już więc jesteśmy właścicielami gruntów, warto prześledzić także taką sposobność, aby wynająć go firmie, która instaluje systemy fotowoltaiczne.

Więcej informacji na stronie: podatek od dzierżawy gruntu pod farmę fotowoltaiczną.