Profilaktyka próchnicy – fluoryzacja w szkole

Wszyscy perfekcyjnie uświadamiamy sobie, że powinno się w prawidłowy sposób dbać o własne zęby, tak by uniknąć je przykrych problemów na przykład takich jak próchnica, która oczywiście wymaga fachowego leczenia w gabinecie stomatologicznym. Warto mieć na uwadze o tym, że wyrabianie takich właściwych nawyków jeżeli już chodzi o dbanie o jamę ustną powinno mieć miejsce w szczególności w sytuacji dzieci. Należy wspomnieć o tym, że fluoryzacja w szkole choćby nie jest obowiązkowa, to jest jednak zabiegiem refundowanym, z którego z całą pewnością warto skorzystać, ponieważ przynosi szereg korzyści nie tylko medycznych, niemniej jednak też związanych z edukacją dzieci w zakresie wyrabiania odpowiednich nawyków w głównej mierze prawidłowego czyszczenia zębów.

Warto zdawać sobie sprawę także o tym, że o ile chodzi o fluoryzację przeprowadzono szereg badań dotyczących wpływu związków fluoru na szkliwo czy także zęby.
Co warto mieć świadomość tego na temat zabiegu fluoryzacji w szkołach?
W ostatnim czasie ukazały się w mediach informacje, że fluoryzacja może być w jakiś sposób niebezpieczna. Natomiast istnieje szereg badań dowodzących, że związki fluoru działają w sposób korzystny na zęby. Mając na uwadze te fakty, zdecydowanie fluoryzacja w szkole to bardzo ważny zabieg profilaktyczny dotyczący próchnicy zębów występujących u dzieci. Warto zdawać sobie sprawę też o tym, że jest to zabieg bardzo intuicyjny do stworzenia, który odbywa się pod okiem doświadczonych pielęgniarek, co więcej stanowi jeden z najważniejszych elementów profilaktyki próchnicy zębów u dzieci. Warto być świadomym też o tym, że brak jasnych przeciwwskazań do wykonywania zabiegów fluoryzacji w gronie dzieci. Warto mieć na uwadze jednakże o tym jak, że dokładne szczotkowanie czy też nitkowanie zębów bez użycia fluoru nie sprawi zabezpieczenia zębów przed wystąpieniem próchnicy. Próchnica powstaje w wyniku zastosowania przez bakterie cukru z pokarmu, który zostaje przekształcony w kwas, prowadzący do demineralizacji szkliwa, co oczywiście sprawia występowanie próchnicy. Jednak fluoryzacja w szkole to sposobność uniknięcia takich problemów, ponieważ jony fluorkowe wchodzą w reakcje z istotnym składnikiem szkliwa, dzięki czemu staje się ono bardziej odporne na działanie kwasów powodujących próchnicę.

Więcej: fluoryzacja w szkole.