Speed test

Spora większość osób korzysta codziennie z internetu. Bywa jednak, że mamy poważne kłopoty, ponieważ strony internetowe wczytują się wolno, a my np nie możemy załadować naszego ulubionego filmu czy serialu w internecie. W takim wypadku bardzo możliwe jest to, że nie szwankuje nasz sprzęt, na którym korzystamy z internetu, niemniej jednak sama usługa łącza internetowego.

Jeśli nie mamy pewności, czy problem tkwi w urządzeniu, czy raczej w usłudze oferowanej przez dostawcę internetu, warto korzystać z bardzo prostego w obsłudze narzędzia, które pozwala sprawdzenie priorytetowych parametrów łącza internetowego. Takim narzędziem dostępnym w internecie jest speed test. Skorzystanie z tego testu jest bardzo łatwe, na 100 procent każdy bez problemu sobie z tym poradzi.
Test na szybkość internetu – dlaczego warto korzystać?
Tak jak wspomniano wyżej, test prędkości internetu daje możliwość nam poznać podstawowe parametry łącza internetowego, dzięki czemu będziemy w stanie wykluczyć np awarię czy bezsporne nieprawidłowości w urządzeniu, na którym korzystamy z internetu, a więc np laptopa czy tabletu. Warto pamiętać jednakże o tym, ażeby korzystać z testów bardzo wysokiej jakości, które podają wiarygodne wyniki. Aktualnie zalecany jest, by skorzystać z narzędzi, które oparte są na technologii html5, a nie na technologii Flash. Testy prędkości Internetu podają trzy podstawowe parametry łącza internetowego, a mianowicie szybkość pobierania, szybkość wysyłania, są to parametry podawane w Mb/s. Trzecim głównym parametrem jest ping, czyli wartość opóźnienia w ms. Dzięki wartościom tych trzech głównych parametrów będziemy w stanie określić jakość usługi, aby na przykład zweryfikować, czy jest ona zgodna z zapewnieniami dostawcy internetu, które zostały ujęte w umowie. Pamiętaj mi też o tym, że taki test prędkości należałoby wykonywać o różnorakich porach dnia, a więc przykładowo w godzinach popołudniowych i wieczornych, kiedy obciążenie sieci jest duże, niemniej jednak też godzinach na przykład porannych a także w weekendy. Kilka różnych pomiarów da nam obraz jakości usługi. Warto pamiętać także o tym, że w trakcie wykonywania testu nie powinniśmy korzystać z internetu, ponadto musimy też wyczyścić przed wykonaniem testu pamięć podręczną przeglądarki.

Polecamy: speed test.