Ogrzewana podłoga z drewna

Ogrzewana podłoga z drewna

Posiadanie ogrzewanej podłogi doceniają wszyscy konsumenci. Powinno się się jednakże zastanowić nad materiałem na podłogę, która będzie ogrzewana. Wielu fachowców twierdzi, że najlepiej wybrać materiał o wysokim współczynniku ciepła, czyli ceramikę albo kamień.

Twórcy tej teorii uzasadniają ją dość mętnie tym, że taka posadzka daje możliwość ułożenie cienkich kabli lub mat grzewczych już w warstwie kleju. Czyli droga ciepła będzie z całą pewnością krótsza od tej, którą musiałoby przejść, gdyby źródło ( kabel, mata) znajdowało się niżej, w podkładzie.
W gruncie rzeczy, chodzi natomiast o to, że podłogi na ogrzewanie podłogowe wymagają dużej wiedzy i wprawy wykonawcy.
Drewno, rzeczywiście, nie jest na prawdę dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego utworzona z niego posadzka powinna posiadać maksymalnie 1,5 cm grubości. Grubsza posadzka podniesie koszty ogrzewania i obniży wilgotność powietrza. Niska wilgotność może doprowadzić do powstania szczelin w naszej podłodze.
Należy także odrzucić takie gatunki drewna, które posiadają wysoki współczynnik skurczu, czyli zmieniają wymiary. Pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności pracuje np buk. Trzeba zatem go wyeliminować. Dokładnie tak samo rzecz się ma z jesionem, który wprawdzie mniej zmienia swoje wymiary, ale natomiast po pewnym czasie także może popękać. Jeżeli ktoś nie umie stabilizować tego i innych rodzajów drewna. Bo cały problem polega na umiejętnościach wykonawcy.
Bardzo istotny jest gatunek drewna, niemniej jednak równie ważna jest budowa drewnianych elementów. Lite drewno powinno się właściwie przygotować, istotna jest stabilizacja lub wręcz wstawianie metalowych wzmocnień. Prostsze w założeniu są drewna warstwowe. Najlepiej sprawdzi się tutaj deska trójwarstwowa.
Podłogi lakierowane wyglądają najlepiej, chociaż tutaj też należy mieć duże umiejętności i wiedzę, bo lakier pod wpływem ciepła pęka. Rzecz jasna, nie u wszystkich, bo sporo uzależniony jest od specjalisty, który kreuje tę pracę.