Jak działa hybrydowa latarnia uliczna?

Ekologiczne rozwiązania zyskują status priorytetu w nowych technologiach. Umożliwiają przeżycie z tradycyjnych źródeł zasilania na przyjazne środowisku. Niedawno szczególne znacznie zyskują rozwiązania oparte na panelach fotowoltaicznych, np solarna lampa uliczna, która do pracy potrzebuje jedynie promieniowania słonecznego.

Hybrydowa lampa – co należy wiedzieć?
Lampy uliczne są nieodzownym elementem infrastruktury drogowej, kolejowej oraz zabudowy miejskiej i wiejskiej. Oświetlają przejścia dla pieszych, co jest tak ważne w pobliżu szkół i przedszkoli. Są ważnym elementem bezpieczeństwa na drodze. Ostatnie lata przyniosły nowe rozwiązania, które łączą w sobie efektywność, trwałość oraz tak ważną korzystność dla środowiska i człowieka. Takim wyjściem jest hybrydowa latarnia uliczna.
Hybrydowa lampa stanowi połącznie dwóch technologii i jest całkowicie uniezależniona od zasilania sieciowego. Można zatem ją instalować w dowolnym miejscu, dosłownie tam, gdzie ze względu na utrudnienia techniczne lampy o zasilaniu sieciowym nie mogły być zamontowane. Praca urządzenia oparta jest jedynie na energii słonecznej a także energii wiatru. Lampa wyposażona jest w panele fotowoltaiczne oraz turbinę wiatrową. W słoneczne dni panele fotowoltaiczne konwertują energię słoneczną w energię elektryczną oraz magazynują ją w zainstalowanych akumulatorach. Turbina wiatrowa stanowi uzupełninie systemu, pozwalając na oświetlenie w sytuacji dłuższych okresów braku wystarczającej energii słonecznej. Bardzo praktycznym wyjściem, które wpływa na poprawę bezpieczeństwa, jest zastosowanie czujników, które reagują na jasność otoczenia. O ile dzień jest pochmurny, lampa uruchamia się, dostarczając niezbędną ilość światła konieczną do doświetlenia danego miejsca. Takie rozwiązanie zastosowane w lampach ulicznych ustawionych przy przejściach dla pieszych koryguje widoczność przykładowo w czasie jesiennych pochmurnych poranków, gdy dzieci zmierzają do szkoły. Dzięki inteligentnemu kontrolerowi hybrydowa lampa uliczna może być sterowana zdalnie, co zwiększa jej użyteczność oraz możliwości zastosowania. Takie rozwiązanie dobrze testuje się na obiektach sportowych, przykładowo boiskach do piłki nożnej.
Zobacz również: hybrydowe latarnie uliczne.