Co to jest hybrydowy znak aktywny D6?

Bezpieczeństwo na drodze wciąż pozostawia wiele do życzenia. Bez przerwy w mediach pojawiają się informacje o wypadkach samochodowych z udziałem rowerzystów lub pieszych. Na nieszczęście, w starciu z samochodem człowiek nie ma szans i w właściwym wypadku kończy się na złamaniach czy potłuczeniach.

Odpowiednie oznakowanie przejść dla pieszych stanowi niezbędny detal poprawy bezpieczeństwa, natomiast znaki to zdecydowanie za niewiele, aby przejście uznać za bezpieczne. Rozstrzygnięciem, które znacznie poprawia poziom bezpieczeństwa pieszego, jest tak zwany znak aktywny D6.
Znak D6 – jak działa?
Mechanizm działania polega na wykorzystaniu dodatkowego oświetlenia przejścia dla pieszych. Przemieszczanie się pieszego jest wykrywane przez czujnik ruchu, który powoduje uruchomienie lamp ledowych oświetlających przeżycie. W ten sposób kierowca dostaje jednoznaczny komunikat, że pieszy znajduje się na przejściu, a zatem już ze znacznej odległości może zmniejszyć prędkość. Technologia, jaką jest oznakowanie aktywne D6, jest korzystna z punktu widzenia obu stron, a więc kierowcy i pieszego. A dodatkowo, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych zasilanie systemu jest możliwe bez podłączenia sieciowego. Przeznaczenie odnawialnego źródła energii, jakim jest energia słoneczna, jest nie tylko i wyłącznie opłacalne dla środowiska, ale też praktyczne. Bez konieczności przyłączania systemu do sieci elektrycznej solarny znak aktywny D6 można zastosować wszędzie, niezależnie od warunków technicznych. Panele fotowoltaiczne zastosowane w znaku aktywnym przekształcają energię słoneczną w energię elektryczną. Bardzo często panele są mylone z kolektorami słonecznymi. Panele i kolektory dokładnie tak samo wyglądają, ale działają w różny sposób. Kolektory przekształcają energię słoneczną w cieplną, zatem ich użycie jest dość ograniczone. Wytworzona przez panele fotowoltaiczne energia jest gromadzona w akumulatorach, które umożliwiają jej użycie w dowolnym momencie. W znakach aktywnych zasilanych za pomocą takich paneli lampy wysyłają szybki błysk w kierunku drogi, informując kierowcę zbliżającego się do przejścia auta, że na przejściu znajduje się pieszy. Dzięki zastosowaniu znaków aktywnych D6 znacznie wzrasta poziom bezpieczeństwa przejść dla pieszych, zwłaszcza w miejscach słabo doświetlonych.
Warto zobaczyć: znak D6.