Ceny transferowe – przygotowanie dokumentacji

Musimy uzmysławić sobie, że Ministerstwo Finansów wprowadziło w 2019 roku nowe przepisy dotyczące cen transferowych, których priorytetowym zadaniem było uszczelnianie systemu podatkowego jak też sprawniejsze działanie testom podatkowej. Warto mieć na uwadze jednakże o tym, że na rynku działają profesjonalne firmy, które dzięki wieloletniej praktyce oferują swoim klientom kompleksowe usługi w tym zakresie. Należy tutaj wyraźnie podkreślić, że są to usługi takie jak dokumentacja cen transferowych, która tyczy się zarówno dokumentacji lokalnej jak też grupowej, która jest w pełni specjalistycznie sporządzona dzięki czemu może być przedłożona władzom podatkowym.

Warto mieć na uwadze o tym, że warunkiem koniecznym jest przygotowanie dokumentacji zgodnej z aktualnymi przepisami. Dlatego też coraz więcej klientów korzysta z usług fachowych firm, które zajmują się kompletowaniem dokumentacji potrzebnej przez organy testom czy także władze podatkowe.
Co warto mieć świadomość tego na tematy cen transferowych?
Na początku należy podkreślić, że ceny transferowe to jeden z najistotniejszych elementów związanych z regulacją podatkową zarówno na polskich rynkach jak też rynkach międzynarodowych. Warto dodać o tym, że takie ceny dotyczą tylko rozliczeń, które ustalane są na poziomie transakcji pośród odpowiednimi podmiotami powiązanymi. Natomiast stosowanie takich cen transferowych wiąże się również z obowiązkiem wypełnienia obowiązków przykładowo sprawozdawczych. Jeżeli chodzi o podmioty powiązane to mogą być to przykładowo związki rodzinne, niemniej jednak także wspólnictwo w spółce. Warto być świadomym też o tym, że bez wątpienia transakcje odbywające się wśród różnymi podmiotami są weryfikowane oraz weryfikowane przez władze podatkowe. Jeżeli już więc dotyczą nas ceny transferowe to dotyczy nas też obowiązek przygotowania profesjonalnej dokumentacji a także obowiązek sprawozdawczy. Warto pamiętać również o tym, że od 1 stycznia roku 2019 roku obowiązują nowe przepisy powiązane z cenami transferowymi, a więc wszystkie podmioty uczestniczące w takich transakcjach muszą dostosować się do nowych przepisów i nakładanych obowiązków. Stąd też w sytuacji takich transakcji warto korzystać z fachowych firm, które oferują usługi tj. przygotowanie dokumentacji.

Polecam: ceny transferowe limit.