Zakup idealnego drewna do domowego kominka

Aby wybrać zdecydowanie najlepsze drewno opałowe do swoich potrzeb, ważne jest zrozumienie różnych rodzajów i sposobu ich spalania. Możesz odnaleźć drewno opałowe w większości sklepów albo możesz sprawdzić w lokalnym lesie, czy mają jakieś resztki drewna, które chcieliby sprzedać.

Istnieje sporo różnych rodzajów drewna opałowego i może być nieprosto zdecydować, który z nich najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.

Ogólnie rzecz ujmując, drewno, które pali się najdłużej, będzie najskuteczniejsze w spalaniu. Jest jednakże kilka innych czynników, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze drewna opałowego. Na przykład niektóre rodzaje drewna palą się powoli, o ile są mokre albo wilgotne; inne mogą rozpocząć łatwiej, ale w końcu staną się trudniejsze do zapalenia ze względu na ich gęste węzły. Dodatkowo upewnij się, że wiesz, ile drewna opałowego może pomieścić Twój kominek, zanim zakupisz dowolne polana!

Istnieją różne rodzaje drewna opałowego, z których możesz wybierać w zależności od rodzaju ognia, który zamierzasz utworzyć. Każdy rodzaj drewna opałowego ma własne unikatowe właściwości, dzięki czemu jest optymalny do spalania.

Przykładowo twarde drewno, tj. dąb lub klon, pali się bardzo wolno i pozostawia głęboki osad na kominie. Dzięki temu jest na prawdę często używany do kominków i palenisk. Ten rodzaj drewna opałowego najlepiej nadaje się do budowy ognia o niskiej intensywności.

Z drugiej strony sosna jest drewnem iglastym i bardzo szybko się pali. Nie pozostawia śladów, dzięki czemu doskonale nadaje się do stosowania w kominkach i paleniskach. Sosna także pali się goręcej, dzięki czemu lepiej nadaje się do gotowania.

Jodła pali się najdłużej i najlepiej nadaje się do rozpalenia ognia o sporej intensywności w kominku lub w ognisku. Jodła pozostawia też najmniej resztek, zatem jest najlepszym wyborem dla tych, którzy pragną posiadać czysty kominek albo ognisko za każdym razem, gdy z niego korzystają.
Więcej: jak długo pali się grab.