Ekologiczny prąd – panele fotowoltaiczne

Fotowoltaika to pojęcie, z którym spotykamy się coraz częściej. Jest to dziedzina zarówno edukacji jak i techniki, która para się wykorzystaniem odnawialnego źródła energii, jakim jest Słońce. Już przed kilkoma laty dużą popularność pozyskały kolektory słoneczne, zwane zupełnie inaczej solarami, jednak działanie paneli i kolektorów jest różne.

Oba rozwiązanie wykorzystują energię słoneczną i są przyjazne środowisku, jednak to panele fotowoltaiczne przetwarzają energię słoneczną w energię elektryczną. Natomiast kolektory słoneczne konwertują energię słoneczną w ciepło. To ciepło może być wykorzystane do różnorakich celów. Jednakże najczęściej używa się je do ogrzewania wody użytkowej lub basenowej. Nierzadko również wspomaga system ogrzewania centralnego. Oba rozwiązania, a więc instalacje fotowoltaiczne oraz solary, są do siebie bardzo podobne. Większość z nas, widząc je na dachu, myli je ze sobą. Większe sposobów wykorzystania dają panele fotowoltaiczne, energia elektryczna wytworzona przez nie może być wykorzystywana w różnych celach. Dzięki niej mogą być zasilane wszystkie urządzenia elektryczne tj.: odkurzać telewizor czy komputer.
Opłacalne i ekologiczne panele
Aby sprawdzić opłacalność fotowoltaika montaż można korzystać z dostępnych w sieci kalkulatorów opłacalności. Obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Ważne w instalowaniu systemu fotowoltaicznego jest to, aby miejsce jego montażu było dobrze nasłonecznione, a więc dach powinien być nachylony pod właściwym kątem oraz skierowany w odpowiednią stronę. Na szczęście nie trzeba się przejmować, jeżeli już nasz budynek nie spełnia tych warunków, ponieważ systemy fotowoltaiczne mogą być też montowane na niezależnych oddzielnych konstrukcjach. Takie właśnie konstrukcje wykorzystywane są na przykład w rozbudowanych gospodarstwach rolnych, których zapotrzebowanie energetyczne jest bardzo wysokie. Podobne instalacje możemy także spotkać na placach przed firmami czy dużymi przedsiębiorstwami. Używając instalacje fotowoltaiczne jesteśmy w stanie na prawdę dużo zaoszczędzić na rachunkach za prąd, a nawet uniezależnić się od zasilania sieciowego zewnętrznego. Jeżeli już więc jesteśmy zmęczeni płaceniem wysokich rachunków za zasilanie sieciowe, rozważmy możliwość własnej elektrowni fotowoltaicznej.
Polecamy: panele fotowoltaiczne grudziądz.