Czy zielony dach wciąż jest atrakcyjny?

Zielone dachy to nic nowego. W Skandynawii dachy bloków były pokrywane darnią lub murawą niemal od zawsze. Od jakiegoś okresu technologia na zorganizowanie prywatnego fragmentu zieleni uznaniem napawa się także w Polsce. Co ciekawe, zielone dachy w dalszym ciągu są w modzie. A czy przedsięwzięcie to zapewnia jakiekolwiek nadzwyczajne zyski?

Jaki dach wybrać – intensywny czy ekstensywny

Inwestorzy decydujący się na owego typu zieleń, mają do wyboru dwa rodzaje dachu – ekstensywny lub intensywny zielony dach. Ten drugi, można by właściwie nazwać frazami zieleńca dachowego, dlatego że właśnie tak mniej więcej wygląda. Powierzchnia jest w najwyższym stopniu zużytkowana. Poza trawą jest również duża flora, są drzewa i krzewy. W związku z tym taki dach może gładko pełnić rolę klasycznegoogrodu.
A jeśli chodzi o ekstensywny zielony dach, prezentuje się on nieco inaczej. Charakteryzuje go po największej części niska roślinność – zioła, mchy i trawy itd. Plusem dachów ekstensywnych jest ich lekkość i mniejsza grubość. Skutkiem tego wyśmienicie sprawdzają się także na dachach, które nie zostały przystosowane do tego celu.

Zalety ekstensywnych zielonych dachów

Ekstensywne zielone dachy posiadają mnóstwo atutów. Wskazane jest więc przytoczyć te najlepsze:
1. Są przede wszystkim samowystarczalne, a stąd nie potrzebują nadzwyczajnej pielęgnacji.
2. Rozchodniki oraz trawy wykorzystywane na dachach nadzwyczaj dobrze radzą sobie w trudnych warunkach pogodowych, podczas gdy jest susza czy wiatr.
3. Ekstensywny zielony dach to sprawny i użyteczny sposób na zredukowanie stanów wody opadowej, która prosto z dachu ścieka do ścieków.
4. Taka zieleń usprawnia izolacyjność termiczną budynku.
5. Zielony dach w odmianie ekstensywnej bardzo dobrze ochrania dach przed dotkliwymi wiatrami, gradobiciem czy zalegającym śniegiem w okresie zimy.

Czy zielony dach wytwarza zyski ekonomiczne?

Wzięcie ekstensywnych zielonych dachów nieustannie rośnie. Wypływa to nie tylko z ochoty posiadania choć fragmentu zielonego trawnika, ale też zysków ekonomicznych, które zapewnia. Otóż zielony dach zimą zabezpiecza budynek przed stratą ciepła, a w okresie letnim przed nadmiernym nagrzewaniem się jego środków. Na dodatek inwestycja ta przedłuża żywotność pokrycia dachowego 2-3 krotnie. Aż 50% powierzchni zielonego dachu można uznać za teren biologicznie aktywny. To dopuszcza na odzyskanie połowy miejsca określonego pod zabudowę. W dodatku zielony dach zdecydowanie podwyższa cenę całkowitej posiadłości.

Zielone dachy są ochoczo instalowane nie tylko ze względu na benefity ekonomiczne. Są po prostu modne i oryginalne. To przydatne, bardzo zadbane rozwiązanie. Wyśmienity sposób na aranżację bezcelowej powierzchni.

Zobacz więcej: greenflor.pl